WDOWI GARB

 




Wdowi garb- skąd się bierze, i jak sobie z nim radzić?

W dobie siedzącego stylu życia coraz więcej pacjentów zgłasza problemy związane z postawą ciała.
Dobra postura jest jednym z ważniejszych czynników wpływających na ogólną kondycję fizyczną, i powstawanie zespołów bólowych.
Jednym z coraz bardziej powszechnych schorzeń jest tzw. wdowi garb. Jest to potoczne określenie zgrubienia tkanki tłuszczowej. Powstaje w przejściu pomiędzy szyją a odcinkiem piersiowym kręgosłupa i może powodować, że górna część pleców wydaje się zaokrąglona lub zgarbiona. Pewnie teraz zastanawiasz się jak i dlaczego powstaje wdowi garb?

Dlaczego powstaje wdowi garb?

Jeśli pracujesz głównie w pozycji siedzącej przed komputerem, najprawdopodobniej znany jest Ci obraz głowy dotykającej niemalże samego monitora :) Powstanie garbu jest spowodowane nadmiernym wysunięciem osi głowy w przód, co wywołuje stałe ułożenie mięśni karku w rozciągnięciu. Przez to są one bardziej podatne na przeciążenia. Problem ten sprzyja również zaburzeniom krążenia, przez co powstaje obrzęk. Ciało stara się ten problem skompensować i wytwarza w tym obszarze więcej włókien kolagenowych oraz warstwę tłuszczu. Do przyczyn należą również:

• Wady wzroku
• Nieprawidłowy tor oddychania
• Złe nawyki wynikające z korzystania z telefonu, czytania książek,

Jak samodzielnie sprawdzić, czy mamy wdowi garb?

Proponuję Ci prosty test, dzięki któremu sprawdzisz, czy opisywane schorzenie Cię dotyczy:


Jakie objawy towarzyszą temu schorzeniu?

Sam w sobie ‚,wdowi garb’’ nie boli, natomiast skutki tej zmienionej postawy dają o sobie znać.
Są to m.in.:

• Zawroty głowy
• Szumy uszne
• Bóle głowy i potylicy
• Drętwienie kończyn, dłoni
• Bóle barków, sztywność karku

Co zatem możemy zrobić aby się go pozbyć?

Jak poradzić sobie z wdowim garbem?
Możliwości leczenia jest wiele- terapia manualna, igłoterapia, terapia powięziowa. Wszystkie wymienione opcje wdrożone w jednym momencie i w odpowiedniej częstotliwości sprawią, że efekt będzie szybszy i lepszy. Warto jednak pamiętać, że najskuteczniejsze jest budowanie i utrwalenie odpowiednich nawyków, a tu z pomocą przychodzi ruch :)

Co mogę zrobić w domu, aby sobie pomóc?
1. Zadbaj o swój sen i to w jaki sposób śpisz. Sprawdź, czy poduszka na której śpisz nie wypycha głowy do przodu. Najlepszą opcją, będzie zakup poduszki ortopedycznej, która pozwoli głowie i szyi spoczywać w neutralnej pozycji.

2. Jeśli leżysz na kanapie, unikaj sytuacji w której głowa oparta jest o oparcie, a
ciało ,,zapadnięte’’ w kanapie. Leżąc w ten sposób wysuwasz głowę maksymalnie do przodu, co jest niekorzystne dla tego schorzenia.

3. Zaproponuję Ci ćwiczenie, które możesz zastosować już dziś, zajmie Ci ono około 3/4 minuty, a robione codziennie przyniesie efekt nie tylko przeciwbólowy, ale i estetyczny! :)



Jak samodzielnie sprawdzić, czy mamy wdowi garb?

Czy wykonując ćwiczenie, jesteś w stanie dotknąć głową ściany? 
Jeśli nie, a dodatkowo jesteś w stanie włożyć całą pięść pomiędzy ścianę, a tył głowy, może to świadczyć o tym, że masz wdowi garb!

Zapraszamy Cię na wizytę do Strefy Zdrowia, gdzie pomożemy Ci zająć się tym problemem :)!





Komentarze

Popularne posty