MIĘŚNIE ŻUCIA

 


Mięśnie żucia- czym one są, i jakie pełnią funkcje dla naszego organizmu?
 
Dokładne rozgryzanie oraz żucie pokarmu jest niezbędnym elementem dostarczania energii naszemu organizmowi poprzez pokarm. Jest to grupa 4 parzystych mięśni, o wspólnym unerwieniu.
Problemy ze stawami żuchwowymi dotykają wiele osób po urazach mechanicznych, zabiegach chirurgicznych, oraz w trakcie długotrwałego stresu.
Pojawia się: ból szczęki w okolicy uszu podczas otwierania ust/jedzenia, ograniczenie ruchomości, nieprzyjemne trzaski.

Jak sobie z tym poradzić? Gdzie się udać po pomoc?
 
Jakie mięśnie wchodzą w skład mięśni żucia?
Pierwszym mięśniem który warto wymienić jest mięsień żwacz. Jest strukturą która najczęściej wydaje się nam napięta w problemach skroniowo-żuchwowych. Bardzo często wpływa on na
ograniczenie możliwości otworzenia ust. 
 
Ciekawostka❗ 
 
 U zdrowej osoby usta powinny otwierać się na szerokość trzech palców.


Kolejne są mięśnie to mięśnie skrzydłowe – boczny i przyśrodkowy. Odpowiadają za unoszenie żuchwy, oraz wysuwanie jej w przód i do boku. Stabilizuje także dysk stawu skroniowo-żuchwowego. Dysfunkcje tej grupy mięśni mogą wpływać na charakterystyczne ,,przeskakiwanie’’ w stawie skroniowo-żuchwowym.
Ostatnim mięśniem jest mięsień skroniowy. Odpowiada on za zaciskanie razem szczęki i żuchwy, wzmacniając siłę zgryzu.
 
Jaką funkcję pełnią mięśnie żucia?
 
Przede wszystkim umożliwiają nam gryzienie i żucie pokarmu. Jama ustna jest pierwszym etapem trawienia mechanicznego, które polega na rozdrabnianiu i mieszaniu pokarmu ze śliną, dzięki czemu staje się łatwą do przełknięcia masą. W związku z czym wady zgryzu, oraz nieprawidłowe napięcie mięśniowe mięśni żucia będzie wpływało negatywnie na procesy trawienne.
 
Jakie problemy spotykają osoby z zaburzonym napięciem mięśni żucia?
• Bóle głowy,
• Bóle zębów, ucha,
• Bóle potylicy
• Bóle kręgosłupa szyjnego
• Bruksizm (zaciskanie i zgrzytanie zębami) 
• Szumy uszne
 
Czy fizjoterapia ma coś do zaoferowania w zakresie tych problemów?
 
Jak najbardziej! Jedną z najbardziej skutecznych metod w radzeniu sobie z zaburzonym napięciem mięśni żucia i w związku z tym występującymi problemami jest terapia stawów skroniowo żuchwowych! Polega ona na zastosowaniu technik manualnych w obszarze żuchwy, oraz tkanek okolicznych. Skupia się na znalezieniu problemu i wdrożeniu skutecznych technik- także ćwiczeniowych.
 
Jeśli występują u ciebie powyżej wymienione problemy, zapraszamy do naszego gabinetu! :)

Komentarze

Popularne posty