BÓLE PLECÓW PODCZAS MIESIĄCZKI


 

Czy odczuwasz stres kiedy zbliża się ten tydzień w miesiącu? Statystyki mówią, że aż 70% kobiet cierpi na bolesne miesiączkowanie. Panuje przekonanie, że ból menstruacyjny jest czymś nieodłącznym w życiu każdej kobiety. Przyzwyczajone do tego problemu, polecamy sobie kolejne tabletki przeciwbólowe, akceptując ten stan.
Czy, aby na pewno tak powinno być? Czy ból w trakcie miesiączki jest czymś normalnym? O czym może świadczyć? Oraz jak sobie z nim pomóc?
 
Najczęściej występujące symptomy bólowe w trakcie miesiączki to:
• nudności
• wymioty
• biegunka
• niestrawność
• uczucie bycia „obolałą” 
• osłabienie
• Ból podbrzusza 
• Bóle kręgosłupa
 
Przyczyny powstawania bolesnych miesiączek
• Endometrioza
• Napięcia mięśniowe w obrębie miednicy
• Zmniejszony przepływ krwi w obrębie macicy 
• Zaburzenia hormonalne
• Zaburzone ciśnienie śródbrzuszne
 
Dlaczego boli kręgosłup w trakcie miesiączki?
 
Każdy silny promieniujący ból w czasie miesiączki należy skonsultować z lekarzem. Jeśli jednak ze strony badań nie ma powodów do wystąpienia tego problemu, to warto się temu przyjrzeć ze strony fizjoterapeutycznej. Ból krzyża/odcinka lędźwiowego najczęściej związany jest z zbyt dużym ciśnieniem w jamie brzusznej, które spycha narządy wewnętrzne w dół, dociskając dno miednicy. 
Kolejną z przyczyn może być nadzgięcie kości ogonowej- występujące np. po upadku na kość krzyżową. Stan przedmiesiączkowy i miesiączkowy, jest momentem w którym występują procesy zapalne, a więc wszystkie urazy z obszaru miednicy znacznie intensywniej będą dawały o sobie znać.
 
Kilka pomocnych wskazówek dla Twoich mięśni dna miednicy:

1. Kiedy kichasz lub kaszlesz, postaraj się zachować wyprostowaną postawę ciała i skręcić głowę w bok, kierując usta do zgiętego łokcia oraz skręcić tułów. Możesz dodatkowo skrzyżować nogi. Pozycja ta ma na celu zrównoważenie ciśnienia śródbrzusznego, i napięcie mięśni dna miednicy.
 
2. Kiedy dźwigasz; schylasz się po coś ciężkiego- pamiętaj o wyprostowanych plecach aby jak najmniej obciążać kręgosłup i dno miednicy. Podnosząc przedmiot z podłogi trzeba trzymać go jak najbliżej ciała. Nosząc dziecko lub ciężkie przedmioty powinno się unikać opierania o brzuch lub biodro i wyginania się w tył.
 
3. Każdy z nas zna ćwiczenie jakim są ,,brzuszki’’. Ćwiczenie to nie jest najlepszym wyborem na wzmacnianie mięśni brzucha. Podczas ich wykonywania obciążany jest odcinek szyjny i lędźwiowy kręgosłupa, powstaje duże ciśnienie w jamie brzusznej powodując spychanie narządów wewnętrznych w dół i obciążanie dna miednicy.
 
4. Jeśli chcesz ćwiczyć mięśnie brzucha rewelacyjny będzie tzw, ,,martwy robak’’- nie obciąża ono kręgosłupa i mięśni dna miednicy, a wzmacnia mięśnie posturalne ważne dla naszej stabilizacji.
 

 

 Jak sobie pomóc z dolegliwościami bólowymi?
 
1. Wizyta u fizjoterapeuty uroginekologicznego- fizjoterapeuta ten oceni stan Twoich mięśni dna miednicy, a także dostosuje ćwiczenia odpowiednie do Twoich dolegliwości.
 
2. Terapia wisceralna- terapia ta pomoże Ci rozwiązać swoje dolegliwości napięciowe z obszaru jamy brzusznej, które bezpośrednio wpływają na kręgosłup, szczególnie w czasie miesiączki.
 
3. Zdrowa, odpowiednio dobrana aktywność fizyczna- postaw na ćwiczenia rozciągające, jogę,
czy ćwiczenia mięśni miednicy. Mają one pozytywny wpływ na zmniejszenie bólu
miesiączkowego.
 
4. Lekkostrawna dieta- Postaraj się w trakcie miesiączki ograniczyć spożycie ciężkostrawnych
potraw, w ich miejsce wybierz np dania z ryb. Pamiętaj o nawadnianiu się!

 

Komentarze

Popularne posty