CELLULIT, CZYM JEST I JAK Z NIM WALCZYĆ?

 


Cellulit- czym jest i jak z nim walczyć?

 

Każdego roku, nadchodzący sezon letni przypomina nam, że już niedługo czeka na nas wyzwanie, jakim jest pokonanie cellulitu. Tego problemu estetycznego nie powinniśmy bagatelizować, ponieważ zmaga się z nim aż 90% kobiet i ok. 2% mężczyzn. Jednak czym on tak właściwie jest i jak sobie z nim poradzić?

 

Co to jest cellulit?

To niezapalne, włókniejące zwyrodnienie tkanki podskórnej(lipodystrofia) obejmujące najczęściej okolice ud, pośladków, brzucha i ramion. Jest wynikiem nieprawidłowego rozrostu tkanki tłuszczowej, zaburzeń w przepływie krwi i limfy oraz odkładania zbędnych produktów przemiany materii. Zmiany mają charakter guzków i nieregularnych zgrubień wyczuwalnych w dotyku, przypinających wyglądem skórkę pomarańczową. Mogą towarzyszyć im również wiotkość, obrzęk, a w zaawansowanym stadium nawet bolesność


UWAGA! 


Cellulit to nie cellulitis  oznaczający bakteryjne zapalenie tkanki łącznej, będące ostrym stanem zapalnym skóry i tkanki podskórnej


Rodzaje cellulitu:

1. W zależności od wrażeń dotykowych:
• Postać twarda- tkanka objęta zmianami jest zwarta i jędrna, a nierówności i pofałdowania widoczne są tylko przy ściśnięciu fałdu skórnego. Ten typ spotyka się najczęściej u młodych kobiet, które nie miały wahań w masie ciałaaktywnych fizycznie.
• Postać wiotka- tkanka jest luźna, nie przylega ściśle do mięśni. Obraz ukształtowania powierzchni skóry zmienia się wraz ze zmianą pozycji ciała (luźna skóra). Ten typ może wystąpić u kobiet mało aktywnych fizycznie lub tych, które gwałtownie straciły na wadze.
• Postać obrzękowa- najcięższa postać, występuje u kobiet z zaburzeniami krążenia obwodowego, ze skłonnością do obrzęków oraz przy stosowaniu antykoncepcji hormonalnej. Objaw ten często opisywany jest jako „uczucie ciężkości nóg”. Po ucisku na skórze pozostaje przez jakiś czas blade wgłębienie. 
• Postać mieszana- najczęściej spotykana, łączy w sobie cechy postaci twardej, wiotkiej i obrzękowej. 
2. W zależności od konsystencji wyróżnia się:
• Cellulit wodny- najczęściej u młodych kobiet związany z odkładaniem rezerw tłuszczowych i retencją wody, w zależności od okresu cyklu miesiączkowego
• Cellulit tłuszczowy- najczęściej u kobiet dojrzałych, polega na niekontrolowanym odkładaniu się tkanki tłuszczowej

 

Cellulit nie powstaje z dnia na dzień, dlatego powinniśmy obserwować jak zmienia się nasze ciało i adekwatnie do stopnia problemu reagować. rozpoznaniu na jakim etapie znajduje się Twój cellulit, pomoże Ci poniżej przedstawiony podział:


Stopnie rozwoju cellulitu:

1- Brak objawów, skóra wygląda normalnie
2- Podczas stania i leżenia skóra jest gładka, ale przy ściśnięciu widać małe uwypuklenia. Może pojawić się obrzęk.
3- Uwypuklenie tkanki tłuszczowej występuje podczas napinania mięśni w pozycji stojącej, przy ujęciu fałdki,ale podczas leżenia skóra wydaje się gładka. Mogą być wyczuwalne guzki.
4- Widać uwypuklenia podczas stania i leżenia. Podczas ucisku pojawia się ból. Powstają grudki i guzki większych rozmiarów (2-20mm). Ponadto widoczny jest znaczny spadek elastyczności i zblednięcie skóry. 

 

Co sprzyja powstawaniu cellulitu?

 

Do czynników, które wspierają rozwój tzw. skórki pomarańczowej należą:

 

✓ Złe nawyki żywieniowe (tzn. nadmierne spożycie tłuszczów, węglowodanów i soli; mała podaż błonnika i witamin)
✓ Siedzący tryb życia (upośledzenie układu limfatycznego)
✓ Noszenie obcisłych ubrań i butów na obcasie(utrudniony odpływ żylny)
✓ Palenie papierosów 
✓ Długotrwały stres

 

Jak pozbyć się cellulitu? 

 

Mimo tak intensywnego rozwoju kosmetologii i medycyny  nie powstała jak dotąd jedna, w pełni skuteczna metoda likwidacji cellulitu. Najlepsze efekty terapii antycellulitowej możemy uzyskać przy jednoczesnym

• stosowaniu zbilansowanej diety i odpowiednim nawodnieniu
• wprowadzeniu aktywności fizycznej,
• wdrożeniu właściwej pielęgnacji domowej ciała
• wykonywaniu zabiegów profesjonalnych w gabinecie

 

Właściwa pielęgnacja antycellulitowa

Stosowanie odpowiedniej pielęgnacji domowej ciała może nie tylko zahamować rozwój, ale również zmniejszyć intensywność istniejących już zmiancellulitowych. W swojej kuracji rozpocznij od:

✓ naprzemiennych prysznicach ciepłych i zimnych
✓ regularnym szczotkowaniu na sucho całego ciała
✓ 1-2 razy w tyg. stosowaniu peelingów drobno- lub gruboziarnistych
✓ Codziennym nawilżaniu balsamem i wdrożeniem kosmetyku o działaniu antycellulitowym

 

Czego szukać w składzie preparatu antycellulitowego?

Kofeina, jod, L-karnityna, rutyna, krzem, retinol, wyciągów z roślin (np. algi, guarana, wąkrotka azjatycka, żeń-szeń, karczoch, arnika górska), olejki eteryczne (np. lawendowy, cynamonowy, rozmarynowy)

 

Jakie zabiegi wykonywać w terapii cellulitu?

✓ Masaże (klasyczny, antycellulitowy, bańką chińską)
✓ Drenaż limfatyczny
✓ Presoterapia
✓ Body wrapping
✓ Masaż podciśnieniowy- Endermologia 3D Icoone
✓ Radiofrekwencja Indiba

Jeśli chcesz skorzystać z zabiegów, które pomogą Ci zawalczyć o zdrową, piękną skórę, przyjdź na konsultacje do naszych specjalistów, którzy dobiorą Ci indywidualny plan zabiegowy dostosowany do Twoich potrzeb!

Zapraszamy!
📞 691 661 926 

Zapisy online wchodząc w ten link: https://booksy.com/pl-pl/dl/show-business/105766

Komentarze

Popularne posty