CZYM JEST BARK ZAMROŻONY ORAZ JAKIE SĄ JEGO PRZYCZYNY?


 

Zarostowe zapalenie torebki stawowej, zwane także ,,Barkiem zamrożonym’’ jest dysfunkcją, w której głównym objawem jest czynne i bierne ograniczenie zakresu ruchu w stawie barkowym. 
Etiologia tego schorzenia jest nieznana, jednak pewnym jest to, że nie ma ona nic wspólnego z niską temperaturą. 

Często pojawia się po unieruchomieniu, przebytym urazie lub po przebytych operacjach, może towarzyszyć zapaleniu stawu barkowego, zapaleniu ścięgna, czy też urazom stożka rotatorów. 

Powstaje również na skutek wykonywanej pracy– przeciążeń rąk trzymanych w górze, szarpnięć czy pociągnięć powodujących mikrourazy.

Jakie daje objawy bark zamrożony?
Głównym objawem jest ograniczenie ruchomości zarówno czynnej jak i biernej w stawie barkowym. Ograniczenie to występuje we wszystkich kierunkach. Pojawiają się problemy z rotacją wewnętrzną, zewnętrzną, odwodzeniem.

 Schorzenie to przebiega w 3 etapach:
1. Faza zamrażania- jej charakterystyczną cechą jest ból w nocy oraz podczas ruchów. Ból ma
charakter promieniujący wzdłuż ramienia.

2. Faza zamrożenia- w tej fazie pojawia się ograniczenie we wszystkich płaszczyznach. Często
występuje również ból oporny na leki przeciwbólowe.

3. Faza ,,odmrażania’’- w fazie tej cofają się zwłóknienia torebki stawowej, oraz powoli odzyskuje
się zakresy ruchomości.

Jak ,,odmrozić’’ zamrożony bark?
Schorzenie to zdecydowanie charakteryzuje się długim czasem leczenia. Pierwsza faza jest najbardziej problematyczną. Ból zazwyczaj jest tak duży, że uniemożliwia normalne funkcjonowanie. W trakcie tej fazy zaleca się po konsultacji lekarskiej przyjmowanie leków przeciwzapalnych i przeciwbólowych. Warto pamiętać również o włączeniu fizjoterapii. Kluczowa będzie praca z powięzią, samym barkiem, jak i łopatką. Dobrym pomysłem będzie również wprowadzenie ćwiczeń odpowiednio dobranych przez terapeutę.

Potrzebujesz pomocy fizjoterapeuty? Zapraszamy do naszych gabinetów!

Komentarze

Popularne posty