KOLARSTWO- NAJCZĘŚCIEJ SPOTYKANE PROBLEMY





Jazda na rowerze jest jedną z przyjemniejszych aktywności fizycznych. Wykonujemy ją na świeżym powietrzu, dotleniamy mózg, nie jest tak obciążająca na stawy jak np. bieganie. Niestety jak każdy sport wykonywany w dużej intensywności może spowodować kontuzje. 

Z jakimi kontuzjami zmagają się kolarze? Co może być ich powodem? Oraz jak sobie z nimi poradzić?

Najczęściej występujące kontuzje wśród kolarzy:

Kolarstwo jest formą aktywności którą często wykonuje się na poziomie półprofesjonalnym. Jak przy każdym sporcie przed jego rozpoczęciem powinniśmy pamiętać o odpowiednim przygotowaniu do niego, w formie rozgrzewki. 

Niestety jest to rzadki model postępowania, w związku z czym często pojawiają się dolegliwości bólowe. 

Z pozoru dyscyplina ta jest mało kontuzjogenna. Badania jednak przedstawiają co innego– około 50% osób regularnie uprawiających kolarstwo cierpi na bóle karku, a 42% ma problem z kolanami. 36% ćwiczących zgłasza ból pachwin i pośladków. 

Często zgłaszane są również dolegliwości bólowe łokci i dłoni- także zespół cieśni nadgarstka. 

Oprócz tego pojawiają się również:

• Bóle dolnego odcinka kręgosłupa • Drętwienia rąk
• Drętwienia stóp
• Bóle napięciowe ud
• Bóle głowy
• Tendinopatie

Charakterystyczną dla kolarzy dolegliwością jest neuralgia nerwu sromowego. Objawia się ona drętwieniem krocza, bólem, dyskomfortem. W przypadku tego problemu dobrze sprawdzi się terapia proginekologiczna, oraz ćwiczenia rozluźniające.

Przyczyny kontuzji kolarskich:

Kluczowym elementem tej dyscypliny jest odpowiednio dobrany rower do parametrów fizycznych. Należy dobrać rower do postury i wagi kolarza– szerokość ramy, kierownicy, siodełka– ich wysokości i rozstawu. Nieprawidłowa wysokość siodełka niesie ból w obrębie kolan i bioder. Nieprawidłowa szerokość kierownicy z kolei może doprowadzić do drętwienia rąk, bólu w odcinku piersiowym.

Kluczowym aspektem będzie też wprowadzenie rozgrzewki oraz rozciągania. Warto pamiętać, że mimo iż z pozoru jest to łatwiejsza aktywność fizyczna, to dalej nią jest, i warto się do niej odpowiednio przygotować.

Leczenie kontuzji:

Regularne wizyty u fizjoterapeuty przy uprawianiu dużej ilości aktywności fizycznej to totalny must have! :) 

Prawidłowo dobrane techniki fizjoterapeutyczne mogą ochronić zawodnika przed powstaniem urazów, a gdy już takie się pojawią- wspomogą szybki powrót do zdrowia i aktywności. 

Najczęstszą formą terapii będzie terapia manualna, zawierająca w sobie elementy masażu głębokiego, technik relaksacyjnych, mobilizacji i manipulacji stawów. Zalecane jest także używanie w warunkach domowych rollerów, maty do akupresury.

Kolarstwo jak każdy inny sport niesie za sobą szereg korzyści, ale nie jest wolne od ryzyka kontuzji. Dlatego warto dbać o regularną odnowę biologiczną i wspólnie z fizjoterapeutą planować uzupełniający trening i profilaktykę urazową.

Potrzebujesz pomocy fizjoterapeuty? Zapraszamy do naszych gabinetów!

Komentarze

Popularne posty