ŁOKIEĆ GOLFISTY, KOGO DOTYCZY?

 


Zapalenie nadkłykcia przyśrodkowego kości ramiennej, potocznie określane jako łokieć golfisty, to entezopatia przyczepu zginaczy przedramienia. 

Zwykle związane jest z uszkodzeniem przyczepów mięśni nawrotnego obłego lub zginacza promieniowego nadgarstka, często spowodowanych powtarzalnymi wielokrotnie czynnościami, pracami manualnymi lub dźwiganiem ciężarów. 

Łokieć golfisty to dosyć częsta przypadłość– nie tylko u sportowców.
Może ją powodować intensywny powtarzalny ruch lub praca przy biurku.

Objawy łokcia golfisty:
Typowym objawem łokcia golfisty jest silny ból po wewnętrznej, przyśrodkowej stronie stawu łokciowego, czasem promieniujący do przedramienia, nadgarstka, a nawet palców małego i serdecznego. 

Bolesność pojawia się podczas chwytania i noszenia rzeczy, rzucania piłką, otwierania drzwi czy uścisku dłoni. 

W bardziej rozwiniętym stadium łokcia golfisty występuje tkliwość łokcia, sztywność i słabość ręki, nadgarstka i palców. Czasami występuje drętwienie lub mrowienie przedramienia.

Jakie są przyczyny tego schorzenia?
Przyczyną łokcia golfisty są przeciążenia i uszkodzenia przyczepów mięśnia nawrotnego obłego lub zginacza promieniowego nadgarstka. Kontuzję tę może spowodować wielokrotne zginanie i prostowanie łokcia, co powoduje długotrwałe przeciążenie mięśnia oraz mikrourazy tkanki. 

Narażone są szczególnie osoby trenujące piłkę ręczną, tenis, badminton, squash, strzelanie z łuku, wspinaczkę.

Często problem pojawia się u osób trenujących sporty siłowe np. podnoszenie ciężarów. W tym przypadku pojawienie się dolegliwości jest efektem źle prowadzonego treningu. Jednakże dotyka ona również osoby intensywnie wykonujące tę samą, powtarzalną czynność np. pracownicy fizyczni czy biurowi. 

Chorują również stomatolodzy, których praca wymaga utrzymania tej samej pozycji ciała przez długi czas.


Jak zapobiec występowaniu tej kontuzji?

1. Zadbaj o ergonomię w pracy przy biurku:

• Swobodnie układaj rękę na myszce, bez wywoływania napięcia w nadgarstku i mięśniach
przedramienia.

• Opieraj swoje przedramiona na biurku, pamiętaj także o łokciach.

• Sprawdź, czy nie masz zbyt wysoko ustawionego biurka. Objawem zbyt wysoko ustawionego
biurka będzie wysokie uniesienie ramion do góry.

2. Każdą aktywność fizyczną warto zacząć od rozgrzewki i aktywizacji mięśni przedramienia.

Przydatne może być tak proste ćwiczenie jak ściskanie piłki.

3. Pamiętaj o przerwach w czasie pracy, w trakcie których wykonasz kilka relaksujących
ćwiczeń.

Fizjoterapia w obliczu łokcia golfisty:

Bardzo ważnym etapem w leczeniu łokcia golfisty jest wdrożenie fizjoterapii. Fizjoterapeuta po zebranym wywiadzie dobierze odpowiednie formy fizjoterapii oparte na terapii manualnej, kinesiotapingu i terapii ruchem. Jeśli przyczyną występującego schorzenia jest aktywność fizyczna którą wykonujemy, warto skonsultować ją z fizjoterapeutą i nanieść ewentualne poprawki w formę jej wykonywania.

Co można zrobić w domu aby poczuć się lepiej?
Poniżej proponuję Ci kilka ćwiczeń, które możesz wykonywać 2 razy dziennie. Po kilku dniach ich regularnego wykonywania z pewnością odczujesz różnicę :)

1. Unieś przed siebie rękę grzbietem skierowaną do góry i wyprostowaną w łokciu. Drugą ręką chwyć dłoń i delikatnie zginaj nadgarstek w kierunku sufitu aż do momentu uczucia rozciągania. Zatrzymaj ruch na 20 sekund, zrób przerwę, i powtórz 2 razy.







 2. Usiądź na krześle, kończynę górną wyprostowaną w stawie łokciowym połóż na biurku, tak by nadgarstek znajdował się poza nim. Chwyć lekki ciężarek w dłoń, i wykonaj supinację i pronację. 

Potrzebujesz pomocy fizjoterapeuty? Zapraszamy do naszych gabinetów!



Komentarze

Popularne posty