ŁOKIEĆ TENISISTY, CZY FAKTYCZNIE DOTYCZY TYLKO TENISISTÓW?



Łokieć tenisisty jest przypadłością dotyczącą zapalenia mięśni prostowników nadgarstka i palców w miejscu ich przyczepu do nadkłykcia bocznego kości ramiennej, głównie mięśnia prostownika krótkiego nadgarstka, a także mięśnia prostownika palców. 

Wcale nie trzeba być sportowcem, by doświadczyć tego schorzenia. Można być mamą, która usypia dziecko zawsze na jednym ręku, lub mężczyzną pracującym fizycznie np. w pracach remontowych.
Oczywiście, możesz też być osobą uprawiającą aktywność w dużej mierze jednostronną- squash, tenis. Zmiany tego typu spowodowane są zbyt dużym obciążeniem tkanek miękkich, w związku z tym uszkadzają się włókna kolagenowe i występuje zaburzenie ukrwienia.

Objawy łokcia tenisisty:

Głównymi objawami schorzenia jest stały, kłujący, piekący lub pulsujący ból w okolicy łokcia, który promieniuje do ramienia lub nadgarstka. Odczuwalny jest również brak siły w ręku i problem ze ściśnięciem dłoni w pięść.

Przyczyny występowania tego schorzenia:
Najczęściej jest to spowodowane są zbyt dużym obciążeniem tkanek miękkich, w związku z często powtarzalnym ruchem jednostronnym. Wskutek powtarzalnych ruchów dochodzi do mikrouszkodzeń przyczepu początkowego mięśnia prostownika krótkiego promieniowego nadgarstka oraz pozostałych mięśni prostowników. 

Łokieć tenisisty może również powstać na skutek wielogodzinnej pracy przy komputerze, gdy nadgarstki oparte są o stół, a dłonie lekko uniesione. Ta niekorzystna pozycja może wywoływać stan zapalny. 

Czasami jest to również spowodowane zaburzeniami układu włókien kolagenowych- co ogólnie prowadzi do zaburzeń między kością a ścięgnami.

Badania potwierdzające łokieć tenisisty:

• Tkliwość palpacyjnej okolicy nadkłykcia przyśrodkowego kości ramiennej

• Bolesność przy odwracaniu i nawracaniu przedramienia z oporem oraz prostowaniu nadgarstka

• Bolesność przy chwytaniu

• Testy fizjoterapeutyczne takie jak Test Thomsona

Co można zrobić z łokciem tenisisty?

Podstawową zasadą w procesie leczenia jest odpoczynek i regeneracja uszkodzonej tkanki. Jeśli przeciążenia powstają podczas aktywności fizycznej lub pracy zawodowej, to na pewno warto zmodyfikować te aktywności, aby uszkodzona tkanka miała warunki do gojenia się. 

W leczeniu łokcia tenisisty z pomocą przychodzi fizjoterapia. Terapia łokcia tenisisty opiera się na terapii manualnej, kinesiotapingu, oraz wdrożeniu ćwiczeń usprawniających działanie kończyny.

Co można zrobić w domu, aby sobie pomóc?
Poniżej proponuję Ci kilka ćwiczeń, które możesz wykonywać 2 razy dziennie. Po kilku dniach ich regularnego wykonywania z pewnością odczujesz różnicę :)


1. Usiądź na krześle, kończynę górną wyprostowaną w stawie łokciowym połóż na biurku, tak by nadgarstek znajdował się poza nim. Następnie wyprostuj nadgarstek i utrzymaj tą pozycję przez około 50 sekund. Wykonaj to ćwiczenie 5 razy w 2 seriach.



2. Usiądź na krześle, kończynę górną wyprostowaną w stawie łokciowym połóż na biurku, tak by nadgarstek znajdował się poza nim. Chwyć lekki ciężarek w dłoń i za pomocą drugiej ręki wyprostuj nadgarstek. Następnie powoli opuszczaj dłoń z obciążeniem. Wykonaj to ćwiczenie 10 razy w 2 seriach.





3. Unieś przed siebie rękę grzbietem skierowaną do góry i wyprostowaną w łokciu. Drugą ręką chwyć dłoń i delikatnie zginaj nadgarstek w kierunku podłogi aż do momentu uczucia rozciągania. Zatrzymaj ruch na 20 sekund, i powtórz 3 razy.



Jeśli masz problem z bolesnym łokciem, warto zgłosić się do fizjoterapeuty! 

Zapraszamy Cię na naszych gabinetów!

Strefa Zdrowia 

ul. Klimczaka 8a

691 661 926 

Komentarze

Popularne posty