URAZY PRZECIĄŻENIOWE



Urazy przeciążeniowe Intensywne treningi i wysiłek fizyczny są niezbędne do osiągnięcia naszych celów treningowych. 
Jednak, gdy nie jesteśmy ostrożni i nie słuchamy sygnałów wysyłanych przez nasze ciało, możemy narazić się na urazy przeciążeniowe. Urazy przeciążeniowe to uszkodzenia tkanek miękkich, takich jak mięśnie, ścięgna, więzadła i stawy, spowodowane nadmiernym stresem lub powtarzającym się obciążeniem. 
Początkowo mogą być one subtelne i niepozorne, ale z czasem mogą prowadzić do poważniejszych problemów. 

Skąd biorą się urazy przeciążeniowe? 
W ludzkiej naturze leży chęć przełamywania kolejnych barier i granic. Bardzo często koncentrujemy się tylko na zrealizowaniu planu (wybieganiu założonych kilometrów) i zapominamy o innych elementach treningu, a bardzo często o właściwej regeneracji pomiędzy treningami. 

Motywacja do osiągnięcia wyniku często „wyłącza” racjonalne myślenie. Ignorujemy wtedy pierwsze symptomy kontuzji, trenujemy dalej, aż w pewnym momencie problem staje się na tyle poważny, że wymaga wizyty u ortopedy. 

Narząd ruchu funkcjonuje jak system naczyń połączonych. Oznacza to, że pewna niedoskonałość w jednym miejscu może spowodować reakcje w innym, często bardzo odległym. 

Jak zapobiec urazom przeciążeniowym? 

1. Stopniowo zwiększaj intensywność treningu:
Nie rzucaj się od razu na głęboką wodę. Pamiętaj, że Twoje ciało potrzebuje czasu, aby się przystosować do większego obciążenia. Stopniowo zwiększaj intensywność i czas treningu, dając swoim mięśniom i stawom możliwość adaptacji. 

2. Prawidłowa technika i postawa ciała:
Upewnij się, że wykonujesz ćwiczenia poprawnie i zachowujesz właściwą postawę ciała. Nie tylko pozwoli to uniknąć urazów, ale także zapewni maksymalną efektywność treningu. 

3. Przed rozpoczęciem treningu zadbaj o odpowiednie rozgrzanie ciała, aby zwiększyć elastyczność mięśni i zmniejszyć ryzyko kontuzji. 

4. Odpoczynek i regeneracja:
Daj swojemu ciału czas na odpoczynek i regenerację. Regularne dni wolne od intensywnego treningu pomogą złagodzić przeciążenia i zapobiec nadmiernemu obciążeniu. 

5. Słuchaj swojego ciała:
Nie ignoruj sygnałów, które wysyła Ci Twoje ciało. Ból, dyskomfort lub zmęczenie mogą być oznakami nadmiernego obciążenia. Przyjmij podejście rozważne i reaguj na te sygnały, dając swojemu ciału czas na odpoczynek i regenerację. 

Jeśli jednak dotknie Cię już jakiś uraz przeciążeniowy, skontaktuj się z fizjoterapeutą który dobierze odpowiedni rodzaj fizjoterapii pomagając Ci jak najszybciej dojść do sprawności.

Potrzebujesz pomocy fizjoterapeuty? Zapraszamy do naszych gabinetów!

Komentarze

Popularne posty